הצפע המצוי

העצה של היום תעסוק בנושא פחות נחמד לצערי אך חשוב מאוד והוא הכשות נחשים. 

כשאני שואל אנשים מה החלום שלהם עם הכלב, אנשים רבים אומרים לי שטיול חופשי בלי רצועה הוא אחד החלומות הגדולים שלהם אך הם מפחדים שהכלב יתקוף, רוב הכלבים לא יתקפו סתם אבל בשטח בלי ניהול שלנו יש בעיה יותר קונקרטית וזה נחשים, ובפרט הצפע ארץ ישראלי (daboia palaestinae).

נחש זה הוא בין הנפוצים בנחשי ישראל והארס שלו קטלני גם לאדם וגם לכלבים.

שום נחש לא מחפש לתקוף בני אדם או כלבים, נחש לא ירדוף אחרי כלב ולא רוצה להכיש להנאתו אבל התנועה שלו, והצליל שלו עלולים לגרום לכלבים רבים להתקרב אליו מסקרנות, להלחיץ אותו ולגרום לו להכיש מתוך הגנה עצמית.

במקרה של הכשה אסור לפגוע בשום צורה בנחש, כל נחשי ישראל מוגנים ופגיעה בהם היא עבירה פלילית מעבר לכך, כל ניסיון למגע עם הנחש עלול להגמר בהכשה מיותרת לבעלים.

אז מה כן לעשות? 

כמניעה:

  1. לא לתת לכלב לטייל חופשי בשטח בו יש חשש לנחשים (בעונה זו כל שטח חשוד פוטנציאלית לנחשים).
  2. היה והכלב מצא נחש לקחת את הכלב ולעשות איגוף רחב ככל האפשר, כשאתם עומדים בין הכלב לבין הנחש וערוכים למנוע התנהגויות מסוכנות מצד הכלב.
  3. תמיד להחזיק בנייד מספר של וטרינר קרוב לאזור בו אתם מטיילים, ואת המספר של המרפאה הוטרינרית בה הכלב שלכם מטופל בקביעות.

לאחר הכשה: 

  1. מנעו תנועה מהכלב.
  2. אם אפשר נסו לצלם את הנחש בצורה בטיחותית מרחוק.
  3. צרו קשר עם וטרינר קרוב ועדכנו שאתם בדרך עם כלב מוכש.
  4. נסו לזהות את נקודת ההכשה, בדרך כלל אתם תראו את הכלב מנסה להזיז את האיבר מכם, לעיתים ניתן לראות התנפחות (בצקת) או סימן של זוג שיניים. אם ההכשה היא באזור הפנים או הצוואר כדאי להרחיב את הקולר לרוחב המקסימלי.

הכותב אינו וטרינר והכתוב לעיל אינו מחליף יעוץ וטרינרי.

אני עודד רפאל מאלף כלבים מוסמך ואני כאן בשיתוף עם בית החיות נהריה אענה לכם על כל השאלות.

עודד רפאל - עודדוג,
050-944-8741.

תגובות