מהו "גזע" בעולם הכלבים?

מה זה גזע בעולם הכלבים?
גזע הוא קבוצה של פרטים משושלת ידועה בעלת מאפיינים מסוכמים (פיזולוגים והתנהגותיים) שריבוי בתוכה יוביל לצאצאים המציגים את המאפיינים המוסכמים. 

דוגמא טובה היא גזע הדוגו ארגנטינו, הגזע שפותח בסוף שנות השלושים של המאה שעברה לציד חזירי בר מארגנטינה נוצר מהכלאות בין מגוון כלבים עד ליצירת מאגר בסיסי של כלבים לבנים, כדי להחשב דוגו ארגנטינו כלב חייב להיות לבן כמעט חלוטין (מותר כתם שחור בראש) ובהמלטה של דוגו ארגנטינו מודני לא יצא צבע אחר חוץ מלבן.

רתמה לכלב, כן? לא? מתי? 
הטיפ של היום יהיה חלק א וחלק ב' יגיע כי הנושא הזה מורכב מכדי להיות מסוכם למשהו באורך סביר. 
קודם כל כשאני מתייחס לרתמה כדאי להבהיר מה היא רתמה? במקור רתמה הייתה מתקן לחיבור בין בעל חיים (סוס, חמור, כלב מזחלת) ליצולים של כלי רכב כלשהוא שהוא גרר (עגלה, מחרשה, מזחלת)...
לכן רוב הרתמות כוללות  רצועה אחת או יותר על החזה, רצועה אחת או יותר המקיפה את הבטן ורצועות המחברות בין השתיים ועוברות על הכתף.
המידע הזה חשוב לנו להמשך. נתחיל מהסוג המוכר ביותר של רתמות, רתמות נגד משיכה:
רתמות אלו פועלות בכמה דרכים, הראשונה היא הפעלת כוח על מרכז החזה של הכלב כדי שהוא לא יוכל למשוך ישר, וזה חשוב, רתמות מסוג עלולות לעודד כלב מושך פשוט לעבור למשוך בזווית שגם תציק לבעלים ולא פחות חשוב תפגע בכלב. חסרון נוסף של רתמות אלו הוא שהן לא  מספקות שליטה מספקת בכלב במקרה של התפרצות ולכן אני לא ממליץ על השימוש בהן.
דרך נוספת של "צמצום משיכות" של רתמות היא השימוש ברתמות מגבילות כתף, רתמות אלו פשוטן כמשמען מונעות חלק ניכר מהתנועה קדימה של הכתף של הכלב ובכך מעכבות את תנועתו. גם סוג רתמה זה לא באמת יפתור את הבעיה בגינה הכלב מושך ועלול להוביל לבעיות כתפיים בטווח הארוך.
גם על השימוש בהן אני לא ממליץ.
אז לסיום מה מומלץ לעשות אם כלב מושך?
1. לבדוק שהכלב בריא וששום דבר לא כואב לו, כלב כאוב יגיב בצורה לא טיפוסית לעצמו.
2. להתייעץ עם מאלף, הבעיה אמורה להפתר תוך מספר שיעורים בודדים לכל היותר. 
חלק ב' על רתמות לכלבי עבודה יעלה מחר.

 

רתמות חלק ב' 
אחרי שהבנו מה היא רתמה (מתקן לחיבור בין בעל חיים לכלי רכב שהוא גורר) ומה הרתמות המוצעות לבעלי כלבים בדרך כלל כדי "לפתור משיכות" היום ניגע ברתמות לכלבי עבודה ובסוג של רתמה שכן יכול להיות יעיל לנו כמגדלי כלבים.

הרתמה הראשונה היא רתמת משיכה לכלב, רתמה זה כוללת מחבר אחורי ואינה מגבילה את פעילות הכתפיים והחזה, היא אמורה לאפשר משיכה נוחה ובמובן מסוים אפילו לעודד משיכה קדימה.
לא מומלצת לכלבי בית.

הרתמה השניה היא רתמה לכלב נחיה, גם רתמה זו מיועדת לאפשר לכלב תנועה חופשית קדימה אך היא כוללת גם מעין "עמוד" או "ידית" המאפשרים לעיוור לתקשר עם הכלב ולכלב להנחות את העיוור.
כמובן שגם היא לא מיועדת לכלבי בית בשום צורה.

הסוג השלישי של רתמה עליו אני דווקא מאוד ממליץ כצורה לפריקת אנרגיה לגזעים מסוימים הוא רתמת תיק. רתמה זו מיועדות לשמש כמו תיק או אוכף משא לכלב המטייל, לכן לרוב הדגמים יהיו שתי רצועות בטן ליציבות מוגברת על הגב של הכלב והכיסים מסוגלים להכיל כמה קילוגרמים של ציוד אותם הכלב סוחב.
הציוד יכול לנוע החל במים פק"ל קפה וחטיפים בטיול רגיל עד חלקים לאוהל וקופסאות שימורים בטיולים יותר מורכבים. 
השימוש ברתמה צריך לקרות בהנחיית מאלף ובאישור וטרינר שהכלב כשיר לפעילות פיזית.

 

 

 

תגובות